Miasta i miasteczka Teneryfy

Abades

Abades, jest to mała osada tuż przy autostradzie (Autopista del Sur), leży bezpośrednio przy Atlantyku. W ubiegłym roku zostało tu wybudowanych wiele domów i willi, które ustawione są rzędami. Bardzo lubiana przez turystów i mieszkańców jest piaszczysta zatoczka, która zarówno w święta jak i w tygodniu jest zapełniona. Wielu mieszkańców z północy/ południa przyjeżdża tutaj. Jednak nie ma tu turystycznych sklepów jak w Playa de Americas, które jest z tego znane. Znajdziecie Państwo tu również bezpośrednio przy morzu parkingi dla karawanów lecz bez żadnych serwisów.

Adeje

Adeje , rozwinęło się dopiero dzięki turystyce, teraz jest zamożna gminą. Do tego doliczmy Fanable, Torviscas jak również Costa Adeje. Ten obszar zaczyna się w terenie przemysłowym i ciągnie się w górę wzdłuż autostrady, aż do początku Barranco del Infierno. Na starym mieście, koło nowo wybudowanej strefy, znajdują się restauracje, sklepy, ratusz jak również dwa stare statki oraz kościół o nazwie Santa Ursula. Główna ulica ma po obu stronach indyjskie wawrzynowe drzewa, które dadzą nam trochę cienia. Adeje było wówczas gniazdem Króla Guanchen. Gran Tinerfe rządził wyspą, aż do momentu kiedy została zdobyta przez Hiszpanów.

Afur

Afur jest to bardzo małą wsią, znajduje się pośród gór Anaga. Dotrzeć tam można małą drogą. Chociaż Afur leży na uboczu znajduje sie tam mały kościół, domy które można policzyć na jednej palcach jednej ręki i mały bar. Dla turystów to bardzo piękne i spokojnie miejsce zaczynając od Chinamada, Taganana, Taborno prowadzi tu piękny szlak turystyczny przez doliny przy górze Anaga. Poniżej górskiej wsi Afur jest duży parking na autobusy jak również zielona TITSA - linia autobusowa która czeka na turystów.

Aguamansa

Przed leśnym pasem na stronie północnej Teidemassivs, jest Aguamansa - ostatnie miejsce, do którego od Puerto de la Cruz i La Orotava dojeżdża się do Teide. W okolicznych lokalach są oferowane świeże pstrągi. Hodowla pstrągów jest lubiana przez turystów, otwarta jest od poniedziałku do soboty, od 10 - 19 godziny. Dla turystów jest to okolica bardzo urozmaicona, każdy znajdzie coś dla siebie. Ponieważ wiele szlaków turystycznych płynie przez obszar La Caldera. Jednak nawet dla wytrwałych wędrowców są tu trudne ścieżki od tych Canadas, La Esperanza, aż po Los Realejos. Od położonego przy brzegu sielankowego Canadas, miedzy La Oratava zaczyna się początek szlaków turystycznych. W blisko położonym, tak zwanym "Caldera" znajduje się olbrzymi teren rekreacyjny, w okolicy położone są place zabaw oraz niezliczone miejsca grillowe, w cieniu zalesionego stoku znajdują się rustykalne ławki ze stolami, które zapraszają do rodzinnego piknikowania.

Alcala

Alcala jest miejscem znajdującym się przy zachodnim wybrzeżu Teneryfy, bezpośrednio przy głównej ulicy od Las Americas w kierunku Los Gigantes. Jest to mała spokojna wioska rybacka, chociaż znajduje się przy głównej ulicy. W tej wsi żyją tubylcy, którzy spotykają się w knajpie/barze. Leży ona przy małej plaży i otwarta jest cały tydzień. Spotykają sie tam najczęściej przed południem w sobotę by poplotkować przy filiżance kawy „con leche”. Nauczyciel nurkowania wytłumaczy Państwu ABC nurkowania.

Arico

Miasto Villa de Arico składa się z kilku miejscowości (Lomo de Arico, Arico Viejo i Arico Nuevo). Leży ona około 17 km na wschód od Granadilla de Abona. Na sielankowo położonym grzbiecie góry znajduje się Lomo de Arico z jego małym barokowym kościołem San Juan Bautista, jak również placem kościelnym i smoczym drzewem. W około Arico uprawiane jest rolnictwo: ziemniaki, jarzyny i owoce. Naokoło Arico rozciąga się bardzo wielki teren uprawy winorośli. Zabytki Arico Nuevo są pod ochroną.

Bajamar

Punta del Hidalgo i Bajamar jest miejscem lezącym na północy wyspy. Bajamar jest to mała spokojna miejscowość, która przyciąga starsze pokolenie. W miejscowości jest kilka prywatnych mieszkań, kilka apartamentów i hotel. Ponieważ tu na północy ciężar fali Atlantyku jest bardzo mocny , pływanie w morzu w tym miejscu jest niebezpieczne. Z tego powodu jest tu specjalnie zrobiony basen z woda morska dla turystów. Kąpiel w nim to sama przyjemność . Także wtedy, kiedy załamują się fale i kąpiel przy wybrzeżu jest utrudniona lub nawet niemożliwa, przechadzka po promenadzie w Bajamar to idealny sposób by rozkoszować się morzem. Jest ona chroniona poprzez mocne mury i skały, w ten sposób można zaobserwować siłę przyrody. Dziecięcy basen zadowoli każdego brzdąca, a dodatkowo jest całkowicie bezpieczny.

Buenavista del Norte

Na północnym zachodzie Teneryfy leży znaczne centrum rolnicze . Najczęściej uprawiane są tu plantacje bananów, które rozciągają się aż po Garachico. Bardzo lubiane przez turystów jest wybrzeże kąpielowe i rybackie oraz latarnia morska przy Punta del Teno. Od Buenavista w południowym kierunku znajdują się prześliczne Teno-góry. Poprzez Pal Mar, po rozbudowanym szlaku dociera się do sielankowej wsi Masca.

Candelaria

Znakomitym miejscem na Wyspach Kanaryjskich jest Candelaria. Tu obchodzi się 14. i 15. sierpnia Święto patronów Wysp Kanaryjskich Virgen de la Candelaria, które przyciąga bardzo wielu Kanaryjczyków. Oryginał świętej figurki znaleźli w morzu, w czasach koloni Guanchen. To znalezisko nazwano "cud Candelaria", który dziś jeszcze cieszy się popularnością i każdego roku sprowadza pielgrzymów z całej wyspy. Na południowo-zachodniej stronie Plaza de la Patrona Canaries widzimy kościół pielgrzymek Basilica de Nuestra Senora de la Candelaria. Jest on codziennie otwarty od 7:30 do 13:00 i od 15:00 do 19:30. Po stronie północnego zachodu Plaza, znajduje się kaplica San Ana. Pochodzi ona z 18. stulecia i leży pośród typowych kanaryjskich domów. Niestety otwarta jest bardzo rzadko. Plaza de la Patrona de Canaria i wybrzeze Playa de Candelaria jest odgraniczone od siebie. Tu powstało w latach 90, 9 bardzo wielkich posągów sławnych krolów Guanchen. Nazywali sie Acayomo, Adjona, Anatervo, Bencomo,Beneharo, Pelicar, Pelinar, Romen i Tegueste.

Chamorga

Od centralnego skrzyżowania w górach ciagnie sie wspaniały widok na doliny. Dopinajac swojego celu dojsciem do La Cumbrilla i Lomo de las Bodegas widzimy pieknie rozciagajaca sie panorame. Auto zostawiamy przy w wiezdzie do wioski. Wieś jest nie wielka porównuje się ja częściowo z kliszą " trzy domy, kościół i knajpa". W wiosce znajduja sie male biale ozdobne domki ktore stoja pod palmami oraz malutka kapliczka przy wyjezdzie z wioski. Na końcu Chamorga znajduje sie knajpa Casa Alvaro. Stąd zaczyna się także kilka szlakow turystycznych w najodleglejsze kąty polnocnych gor Anaga. Także jeden prosty szlak prowadzacy nad Cabezo del Tejo, Roque Bermejo, Montana Tafada i z powrotem do Charmoga.

Chinamada

Kiedy jedzie się przez gory Anaga, krótko przed Taborno (z 1024 m najwyższe wzniesienie) jest znak drogowy w kierunku Taborno/Las Carboneras. Jadac w tym kierunku dojezdza się do krzyzowki na Taborno poprzez gesty las. Tu jedziemy na lewo w kierunku Las Carboneras . Jeszcze do niedawna niemozna bylo dostac sie tam autem,dochodzono wowczas tam pieszo lub na osle. Tutaj można zrobic sobie przerwe i przejsc sie po pieknej okolicy zanim dalej pojedziemy w strone Chinamada.Lub zostawicie Panstwo auto i pujdziecie pieszo ok 2 km do oddalonej od wioski jaskini.Na poczatku lat 90 zostala zbudowana szeroka droga od wsi do jaskini. Stąd jest piekny widok na Roque de Taborno, ponieważ z jego 707 m wysokosci schodzi on bardzo stromo z gór aż do morza. Ma to swoja niekozysc , ponieważ od tego czasu stoi tu kilka domow pustych ( po lewej stronie ulicy).Dla turystów jest to atrakcja, moga oni bez przeszkod ogladac opustoszale jaskinie. Po około 1 km docieramy na parking i to konczy nasza wedrowke. Tu można obejsc w kolo mala,godna widzenia kapliczke, ktora zostala wybudowana w 1992 roku . Dziś żyje tu w Chinamada jeszcze okolo 15 wiesniakow , którzy w ciagu dnia pracuja na polu ,a na koniec tygodnia przychodza do nich rodziny i wtedy wies staje sie zywsza. Obchodzac osade wokolo idzemy po dachach mieszkalnych jaskin , nie jest to niczym niezwyklym w malej gorskiej wsi. Anteny satelitarne i słoneczne kolektory przyslaniaja na obraz po lewej stronie. Do Punta del Hidalgo dochodzi się mala gorska droga w okolo 90 min.

El Medano

El Medano jest bardzo lubiany przez surfingowcow ,wieje tam dobry wiatr i sa tam organizowane zawody o rozstrzygniecie pucharu swiata. W El Medano jest malo turystycznych atrakcji. Koło małego miejscowego wybrzeża leży kilka hoteli , restauracji i sklepow. Latem pomimo wielu spedzajacych tu urlop miejscowych, nie można porownac tego miejsca z Playa de Las Americas i Los Christianos. Naturalne piaszczyste plaze juz od dawna znajduja sie po zachodniej stronie. Jasna piaszczysta plaża ciągnie się około 3 km od Playa de El Medano aż do czerwonie błyszczącego Montana Roja. Za tą skałą przyłącza się Playa de la Tejita. Idac na wieczorny romantyczny spacer po obydwoch do siebie podobnych wybrzezech widzimy metna romantyczna sielanke przy Playa de la Tejita.Jezeli ktos nie interesuje sie za bardzo surfowaniem , a wiatr nie wieje zbyt mocno mozna usiasc i poobserwowac jak surfingowcy zmagaja sie z falami. Mocny wiatr jest wprawdzie dobry dla surfingowcow jednak nie dla widzow chyba ze lubi sie byc wypanierowanym przez piach.

El Pris

El Pries jest opisywany w różnych przewodnikach dla podróżnych jako urocza wioska rybacka. Jednak został z tego niedużo. El Pris leży na północy od Tacoronte, nad ciasnymi i stromymi serpentynami drog ,ktore ciagna sie w kierunku morza. El Pris nie jest duzy ,przy stoku skal leza male apartamenty. Jest tu basen z woda morska, dwie restauracje podajace przepyszne ryby i piekna promenada w strone czarnej piaszczystej plazy Mesa del Mar.

El Puertito

Miejsce to leży między Playa de las Americas i Playa de San Juan.Pomysla Panstwo ze jest tu niezrownana ilosc turystow ,jednak tak nie jest ,to miejsce promieniuje spokojem i urokiem. W przeciwieństwie do Playa de las Americas nie znajdziecie Panstwo tu 10-pietrowych betonowych gmachow i zapelnionych wybrzezy lezakami plażowymi . Tu można rozkoszować się zachodem słońca, i w spokoju w ogrodku piwnym przeczytac gazete zazywajac ostatnich wieczornych promieni slonecznych.Siedzac w reku z lampka wina mozna wpatrywac sie w glebie morza. Oddalonej od Playa de Paraiso o niewiele bo sto metrow, widzimy brzask urbanizacji.

El Sauzal

Kiedy pogoda jest dobra i chmur jest malo,mamy prześliczny widok. Poza ladnym widokiem panoramy Puerto de la Cruz można zauwarzyc nawet ostatnie odnogi gor Teno. Jednak na tronie Teneryfy siedzi Pico del Teide z wysokością 3718 m . Zależnie od pory roku jest on okryty śniegiem. Naturalnie można oglądnac także dzielnicę willową El Sauzal. El Sauzal jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Wyspie Kanaryjskiej, i leży około 300 m nad Atlantykiem u brzegu ostrych skał. Stąd jest czarujacy widok na całe polnocne wybrzeże.Na miejscu znajduje się ratusz ktory wywiera wrażenie swoim wejsciem . Schody prowadzace do ratusza są opisywane jako show schody, mianowicie iz na prawo i lewo schodow rosna różne podzwrotnikowe rośliny (lilie,gwiazdy betlejemskie, kaktusy, różne rodzaje palm). Wiosną zachwycaja one przepychem kwiatow. Muzeum wina Casa del Vino La Baranda jest historyczna posiadłościa wiejska. Muzeum leży przy Autopista del Norte . Posiadłość wiejska była wybudowana w 16. stuleciu i z miłością odnawiana i przekształcana w muzeum wina. Policia Local znajduje się w ratuszu ktory przyozdobiony jest kwiatami i na zewnatrz nie wyglada to jak budynek policyjny. Wspaniały widok mamy z płaskowzgórza na bardzo głęboko leżący cypel, można rowniez rozkoszować się widokiem na morze i na Valle de Los Angeles. W tej wsi żyje około 6000 mieszkańców.
Trudniejszy do znalezienia jest ogrod Las Tosquillas , zwany powietrznym goździkiem - i ogrodem palm: wyjazd El Sauzal, dalej w kierunku Tacoronte i za niemieckim browarem La Tacoa skrecic na lewo.

El Tanque

Jadac w kierunku El Tanque widzimy już z daleka pola tarasowe. Uprawiane tu rolnictwo jest bardzo skape, tylko ziemniaki i jarzyny. El Tanque leży bezpośrednio przy północnym stoku gor Teno około 600 m wysokość. Główna atrakcja w miejscowosci jest Camello park. Tu krajobraz podziwia sie jadac na grzbiecie w kostiumie Beduina . Po trudnej przejażdżce może odpoczac w restauracji i zapalic kanaryjskie cygaro.

Garachico

Garachico jest to miasto z około 6000 mieszkańców.Lezy on na półkolistym odcinku lawy ktora powstala przy wybuchu wulkanu. Patrzac na białe domy z ich czerwonymi dachami jest to tak samo fascynujące, jak widok na Roque de Garachico, wzniesienie powstale w morzu. Kiedy jedziemy z południa przez gory Teno w kierunku Icod ,mamy wspanialy widok od Mirador de Garachico na miasto Garachico.Garachico zostalo zalorzone w końcu 15 stulecia przez włoskich kupców i rozwinal się kwitnąco w miasto portowe. W roku 1706 wulkan Montana de Trebejo eksplodowal i wylal goraca mase lawy na basen portowy . Szczęście w nieszczęściu oszczedzone przez lawe zostaly piękne kościoły i miejskie pałace ktore do dzis mozemy podziwiac. Port handlowy zatracal sie w Garachico i jego handlowcy ciezko to odczuli, ze wzgledu na to zostal on przeksztalcony na rybołówstwo i rolnictwo. Jeszcze do dziś możemy podziwiać olbrzymie plantacje bananów. By dojechac do Garachico musimy pokonac droge z serpentynami , stąd mamy zapierający dech widok calego wybrzeza polnocnego.

Kiedy przybedziemy na miejsce powinnismy przejsc sie przez waskie uliczki ,to naprawde mila atrakcja. Centralnym miejscem w Garachico jest Plaza de Libertad. W tym punkcie wieczorem spotykaja sie mieszkancy by pogawedzic pod cieniem drzew.W tym miejscu znajduje sie rowniez kościół parafialny Santa Ana, wcześniej klasztor franciszkański jak również Palacio de los Condes de la Gomera. W dzisiejszych czasach znajduje się tu także ratusz i Casa Cultura. Przed kościołem parafialnym jest przesliczny park . Hrabia wyspy Gomera i Adeje miał w posiadaniu w 17 stuleciu Palacio de los Condes de la Gomera . Palac odruznial sie od innych budowli swoimi duzymi,ciezkimi fasadami. Gdy wybuchl wulkan,spalila sie trzypietrowa bazylika imieniem Iglesia Parroquial Santa Ana i dopiero puzniej zostala odbudowana na nowo. Bazylika znajduje się po stronie południowej Plaza, przy czym Convento de San Francisco lezy przy Plaza od strony zachodniej .Kiedy idziemy od zachodu w strone wsi, znajdziemy na płaskowzgórzu Convento Santo Domingo de Guzman. Jest to stary klasztor, budowa jego zaczynała się w 1601 i była zakończona dopiero 100 lat później (17 stulecie).Szczególnie przyciągające wzrok sa drewniane balkony, jeden z nich sporo odstajacy oferuje nam sliczny widok na ogrod parku. W dawnym klasztorze dominikanów znajduje się dziś dom starców i muzeum dla współczesnej sztuki. W dawnym kościele klasztornym odbywają się koncerty.

Granadilla de Abona

Granadilla de Abona lezy przy skrzyżowaniu między Santa Cruz de Tenerife i turystycznym centrum wybrzeża południowegozachodniego , tu zaczyna sie droga do Teide - parku narodowego i prowadzi na przez El Medano w gore , panuje tu duzy ruch. Turystów widzi się tu bardzo rzadko, pomimo licznych sklepow. Dla przyjaciół Histori, jest tu kilka historycznych rzeczy godnych widzenia.

Güimar

Mówiac o Piramidzie Güimar, czlowiek jest zdania ze to jedna z kontrowersyjnych atrakcji turystycznych. Przy dokładnym obejrzeniu mozna zobaczyc mocne podobieństwo do średnioamerykańskiej kultury. Sam Norweg Thor Heyerdahl zobaczył to podobieństwo. Mieszkancy sami objaśniają to tak : "To są tylko jedne na drugie, poukladane skaly naszych przodków". Kiedy jest się na drodze do Granadilla można samemu zobaczyc obraz ze skal. Wejście nie jest jednak tanie w czasie peset bylo to 1200 peset. Miejsce Güimar ma około 15000 mieszkańców i sięga od grzbietu góry imieniem Cumbre Dorsal aż w dół do morza. W miejscowosci obok Centrum Gospodarki znajduje sie audiowizualne pomieszczenie w ktorym mozna w 5 roznych jezykach dowiedzic sie informacji o Wyspach Kanaryjskich.

Icod de los Vinos

Przydomek Vino, zawdzięcza sobie to miejsce jego plantacjami winorośli, leży on około 15 km na zachod od Puerto de la Cruz przy wybrzeżu północnym Teneryfy. Tu stoi stare majace wiek smocze drzewo , jest ono prawie 20 metrow wysokie i ma ok 6 metrów szerokosci . To drzewo jest główna atrakcja miejscowosci i jest otoczone wieloma pieknymi roślinami, znajduje sie w bardzo pięknym ogrodzie zwanym Parque del Drago. Bezpośrednio obok znajduje sie mały park zasadzony tropikalnymi drzewami , pośród tego parku leży kościół parafialny Iglesia de San Marcos, można tu ogladnac zdziwiajacy srebrny krucyfiks ktory ma 2 metry wysokosci. Na wschod od smoczego drzewnego parku leży centrum handlowe i urzedy. Przy ulicy ktora prowadzi w kierunku La Guancha znajduja sie po obu stronach supermarkety ktore zapraszają na zakupy .Powyzej parku smoczego drzewa znajduje się Plaza de la Constitucion. Zapraszają Bodegas(winne piwnice) i wspaniałe domy mieszczańskie ktore grupują się na około glownego placyku.Obojetnie w ktora strone Panstwo spojrza , wszedzie dostana Panstwo wino do sprobowania w nadziei ze skusza sie Panstwo na jego kupno.

Igueste

Kiedy czlowiek zawedruje na Teneryfe, powinnien odwiedzic mała miejscowosc Igueste. Stąd można wędrować ku północy w kierunku gor Anaga lub na wschod w kierunku Playa de Antequera. Przyjezdzajac z San Andre i jadac na polnocnywschod, przejeżdża się koło prześlicznego wybrzeza Teresitas, tak dojezdzamy po około 7 km w mała jednak spokojną miejscowosc Igueste. Piaszczysta czarna plaża jest znana z nudyzmu , leży ona w chronionej zatoce. Droga do niej jest jednak bardzo uciążliwa i dlatego na wybrzeżu jest nie duży ruch.Ten kto kocha spokój i nature znajdzie ja tu, na uboczu od zgielku turystyki. Wzdłuż zyznych, bujnie zielonych Barrancos ciagnie sie Igueste, az w dol do morza.

La Caleta

La Caleta leży na północ od Playa de las Americas i jest znana ze wspanialych rybnych restauracji . Kiedy jemy chętnie rybe, powinnismy przyjechac do La Caleta i łakomie sprobowac potraw rybnych. Podczas gdy czekamy na podanie potrawy , można rozkoszować się przy lampce wina, wspaniałym widokiem na na morze. Jednak także tu są wybudowane przy stoku nowe kompleksy apartamentowcow.

La Guancha

Jest to mała miejscowosc na uboczu od wszystkich turystycznych atrakcji, leży ona między Icod de los Vinos i Los Realejos. Poniżej ulicy ktora prowadzi do Icod znajduje sie typowy kanaryjski lokal " Casa Jorge". W jego wiejskiej atmosferze przy prostych drzewnych stołach mozna wybornie zjesc. Ceny są bardzo ludzkie.

La Laguna

Po wąskich ulicach chodzą miłośnicy kanaryjskiego budownictwa . Jest tu bardzo wiele kanaryjskich domów zwanych" pańskimi" z bujnie zarośniętymi patio. W roku 1496 stala się La Laguna wyspiarska stolica Teneriffas, ma ona ponad 100 000 mieszkańców. Na podstawie tego jest ona drugim co do wielkości miastem Teneriffas. Oficjalnie La Laguna nazywa sie San Cristobal de La Laguna. Tu znajduje się jedyny uniwersytet zalozony w 1701.Miastem zarzadza Historyczne Centrum z wspaniałymi pałacami i budowlami sakralnymi. Głównym miejscem La Laguna jest Plaza de Adelantado.Odwiedzic mozna rowniez Catedral de los Remedios, kościół Nuestra de la Conception, Casa Montanes z jej wspaniałymi patio, jak również drewniane balkony. Obraz starego miasta jest określany od stuleci jako „wladcze stare domy“.

La Orotava

Kiedy jest sie w poblizu La Orotava , powinno sie ogladnac śródmieście z jej historycznym centrum .Zjezdzajac z autostrady powinnismy zaraz znalesc parking, ponieważ w centrum jest to prawie niemozliwe. Do tego przychodzą jeszcze bardzo wąskie, strome ulice jednokierunkowe, tak , że szybko gubi sie orientację. W orientacji pomoga nam plantacje palm. Nazwane także Plaza Casanas. Wraz z kosciolem o imieniu Nuestra Senora de la Concepcion położonemu na poludnie Plaza tworzy środek centrum. Kościół był zniszczony w 16 stuleciu i w latach 1768 do1788 ponownie zbudowany. Trzypietrowy kościół halowy powinno się uwaznie ogladnac, jednak prosze sie nie przestraszyc jasnosci roznicy swiatel, oczy musza sie przyzwyczaic. Teraz można podziwiać ozdabiany wielki ołtarz z jego pięknymi snycerstwami. Opuszczajac kościół na górę Calle Tomas Perez prowadzi droga nad Carrera del Esculator Estevez aż do Plaza General Franco. Bardzo pięknymi, szerokimi schodami wchodzi się do ratusza, leży on w klasycystycznym pałacu. Plaza jest dwa razy w roku glownym punktem środkowym (Boże Ciało, karnawał). Przebywający na miejscu artyści już bardzo wcześnie ozdabiaja wszystko do Bożego Ciała . Szczególnie lubiana jest drobna mielona wielobarwna skala wulkanu, która o jaskrawych barwach przedstawia obrazkowy kobierzec. Z wielka fantazja i umiejętnością są oprawiane w ramki obrazy świętych poprzez kolorowe kwiaty i wzory.

Ten obrazkowy kobierzec jest co roku najwazniejszym punktem święta. Niestety kiedy pochod sie skonczy ,zostaje z tego niewiele. Jednak także kiedy placyk nie jest ozdobiony uroczyscie, wygląda on bardzo szykownie. Idac dalej na lewo w kierunku ogrodu botanicznego, przychodzi się wzdloz ratusza. W Hijuela del Botanico (zewnętrzny obszar botanicznego ogrodu) kwitną nie tylko gwiazdy betlejemskie, lilie. Tu można podziwiać także jeszcze inne podzwrotnikowe rośliny jak również krzaki bananów. Wspaniałe kwiaty prześlicznych roślin można podziwiać przy dobrej porze roku oraz miec trzeba miec trochę szczęścia. Tu w tej oazie można odkryc różne kwiaty,ale rowniez odpoczac.

La Vega

La Vega jest to mała miejscowosc lezaca przy północnym stoku gor Teno. W poblizu znajduje się miejscowosc Icod de los Vinos. To miejsce jest bardzo ładne i jest tu bardzo spokojne , ponieważ lezy na uboczu. Tuaj żyją tylko miejscowi.

Las Caboneras

Jadac samochodem do wsi jaskiń nazwanym Chinamada, przejeżdża się przez Las Caboneras. Jest to mała miejscowosc w ktorej rolnictwo ma jeszcze wielkie znaczenie. Poznaje się to po wielu wypielęgnowanych polach tarasowych. Stąd można powedrowac lasem w kierunku Chinamada albo do Taborno. Las Caboneras zalicza sie do małych idylicznych górskich wsi graniczacych z gorami Anaga.

Las Galletas

Las Galletas jest to dawna rybacka wioska znana z rybołówstwa, w obecnych czasach odgrywa to jeszcze wielką rolę. Bezpośrednio obok małego portu jest kilka punktów sprzedaży , gdzie mozna kupic świeżo uwedzona rybę . Chociaż nie widac tego na pierwszy rzut oka, jest tu wiele sklepikow po ktorych mozna sie powalesac.Idac na mala przechadzke widzimy restauracje rybne jedna obok drugiej. Wybrzeże jest tu bardzo wąskie i kamieniste. Poobiedniego słońca powinno się unikać, ponieważ jest bardzo mocne.Wiekszosc Hiszpanów robi sobie poobiednia drzemke zwana "sjesta". Tu w Las Galletas sa przeważnie małe Appartmenty i domki ktore grupuja sie w kolo centrum. Na wschod stąd znajduje się Teneriffa Belgica skrót Ten - Bel. Jest to zgromadzenie kilku betonowych budowli nie wygladajacych pieknie.

Los Abrigos

Pomiędzy El Medano i Los Cristianos znajduje się ta mała wioska rybacka. Jadac z El Medano w kierunku autostrady, widzimy mala przesliczna wioske w ktorej znajduje sie plaza z mala promenada. Tu możecie Panstwo w ciszy rozkoszować się przy lampce dobrego wina przeslicznym zachodem slonca. We wsi jest duzo rybnych restauracji ktore sa godne polecenia i na karcie najbardziej wybredny znajdzie cos dla siebie. Bardzo dobrze smakuja tu także świeże owoce morza. Lecac samolotem można dokladnie zobaczyc po zachodniej stronie od Los Aborigos wielkie powierzchnie lak z jaskiniami. Nazywane jest to zatoka del Sur, prócz tego sa tu także różne hotele i apartamenty.Wybudowane zostalo to przed 27 latami.

Los Cristianos

Obok Playa de las Americas jest Los Cristianos drugie co do wielkości turystyczne centrum przy wybrzeżu południowym. Oba miasta z czasem zrosly sie razem. W Los Cristianos znajduje sie ciagnacy az od promenady w dol prześliczny rdzen miasta.Deptak zaprasza nas do spaceru i zakupow. Obok sklepów z upominkami jest tu bardzo wiele sklepów z elektronika. Tę powinno kupywac sie jednak ostrożnie. Patrzac na czarujacy port i morze, widzimy rowniez restauracje, bary i kawiarnie przy promenadzie i na deptaku, ktore zapraszaja nas do siebie. Patrzac na port można zaobserwować jak promy (promy samochodowe) wjeżdżaja i wyjezdzaja z portu. Plywaja one pomiędzy wyspami (La Gomera, La Palma, El Hierro) kilkakrotnie w ciagu dnia,tam i z powrotem . Szybkie promy doplywaja tam w mniej niz 1 godzinę.Na zachod zabaczymy sztucznie zrobiona plaze.

Los Gigantes

Tutaj w Los Gigantes możemy podziwiać Acantilada de los Gigantes, nazywamy to tłumaczac "spadek skały olbrzymów". Mają one nie pojeta wielkość, która dopiero dobrze znana staje się nam ,kiedy plyniemy statkiem wzdluz ścian skalnych . Niniejsze porównanie wyjaśnia dopiero te wymiary. Te skały tworzą zachodnie zakończenie gor Teno. Oprucz żeglugi statkiem, można rownież w porcie ponurkowac i poplynac specjalnym statkiem by powedkowac na morzu.Wlasciwie kazdy znajdzie cos dla siebie. W ostatnich latach buduje sie tu coraz więcej Apartamentowcow, ktore po czesci wbudowane sa w strome zbocza gór.

Los Silos

W weekend na plazy jest tu bardzo duzo ludzi , jest to lubiane miejsce przez turystow. Kamienista Playa i basen przyciągają wycieczkowiczów całej wyspy. Jednak to miejsce przypomina nam betonowe silosy. Stoji tu duzo nie szczególnie okazalych wieżowców. Niestety jest tu nadal duzo budowane, jednak ich smak zmienił się po latach, ponieważ są to małe wille i domy ustawione w rzedzie. Miasteczko to lezy między Garachico i Buenavista del Norte , bezpośrednio przy przybrzeżnej ulicy . Tu wokoło głównego rynku grupują się prześliczne typowe kanaryjskie domy z pięknymi drewnianymi balkonami.

Masca

By dojechac do Masca trzeba pokonac wiele zakretow i do tego jeszcze waskie drogi.Kiedy nadjezdza autobus z naprzeciwka wtedy napewno poczujecie krople potu na czole.W miasteczku jest bardzo mało parkingow,wiec z wielka cierpliwościa niewatpliwie znajdziecie Panstwo jeden.Na mała przechadzke przez to jeszcze nietknięte miasteczko opłaca się pujsc. Masca leży na poludnie Buenavista del Norte od gor Teno w szerokiej kotlinie.Sporadycznie mozna tu spotkac zagrody chłopskie,jeszcze do niedawna niemozna bylo dojechac tu autem ,mozliwe to bylo tylko na osle. Zejście w Barranco de Masca znajduje się blisko baru Fidels .Potrzebne bedzie dobre obuwie i kondycja , chociaż to tylko zejscie do morza w dół , potrzebujemy na to około 3 godzin. Jednak przedtem nie powinnismy zapomniec o zamowieniu wodnej taksówki , ponieważ w przeciwnym razie beda musieli Panstwo wrucic z powrotem na pieszo tyko ze pod górę.

Mesa del Mar

Przy skalistym północnym wybrzezu powstawało kilka apartamentow dla wczasowiczow. Były one jednak krotko wynajmowane ich wlascicielom, stawali się oni ich posiadaczami. Mesa del Mar leży między miejscowoscia El Sauzal i El Pris. Wybrzeże w istocie jest bardzo lubiane przez miejscowych, można tu także dostac sie przez tunel . Restauracje znajduja się na końcu wybrzeża.

Pedro Alverez

Miasteczko leży na północy od La Laguna przy zachodniej stronie gór Anaga. Poprzez góry Anaga, Pedro Alverez lezy schroniony , to doprowadziło ze mieszkańcy z wielkiego miasta przeprowadzaja sie tu chetnie.

Playa de Americas

Kiedy człowiek jest fanem chalasu i zamieszania powinnismy przyjsc do Playa. Na plazy znajduje sie 10 szeregów plazowych lezakow , niezliczona ilosc restauracji ,oraz imprezy nie majace konca. Wzdłuż promenady wabia nas knajpy i w każdej można świętować aż do upadlego. Jednak to nie wszystko , ponieważ na początku 70-lat wiele sie zmieniło, wówczas była tu tylko szara kamienista pustynia, dzisiaj rowniez nadal sie tu buduje i gdzie nie spojrzymy wszędzie widzimy dźwigi budowlane. Miejsce to rozpostarło się to tymczasem aż po góry. Dlatego Playa de las Americas nazywane jest także Los Catastrophos.

Poris de Abona

Tutaj sa prześliczne plaze usypane z piasku , dla spragnionych słonca to wymarzone miejsce. Przy małej promenadzie wedkuja wędkarze . Wlasciciele wynajmują tu mieszkania wakacyjne i domy wczasowe dla najpiękniejszych dni w roku.Idac dalej w glab widzimy wiatraki produkujace energie,stoją one w tak zwanych wiatrakowych parkach. Moze nie wyglądają one pięknie, jednak wytwarzaja przyjazna dla środowiska naturalnego energie. Jadac z kierunku Santa Cruz po lewie stronie znajduje sie w oddaleniu latarnia morska ktora stoi bezpośrednio przy wybrzeżu . Jednak zblizajac sie w jej kierunku wywiera na nas niesamowite wrażenie. Szczególnie w godzinach porannych wygląda to poprostu prześlicznie, nie tylko niebo polyskuje czarujacym swiatlem Atlantyku ale rowniez można podziwiac sasiednia wyspe Gran Canaria.

Puerto de la Cruz

W latach 60 i 70 poprzedniego stulecia miejsce to bylo glownym celem urlopu wielu zagranicznych turystów.Przy wybrzeżu północnym powstawaly w nie pasującym do otoczenia betonowe wiezowce . Ponieważ główny prąd turystyczny przemieścił sie na południe i liczba turystów spadla, zdecydowano się na posadzenie duzej ilosci roslinnosci,zmniejszenie komunikacji i odnowienie urbanistyczne co nadalo miejscu nowego wygladu.
Kiedy robimy chętnie zakupy znajdziemy tu liczne sklepy, tak samo jak i kawiarnie , restauracje ktore polecaja nam specjalnosci kanaryjskie . Dla szczurów wodnych jest tu piękny kąpielowy krajobraz "Lido San Telmo" leży on przy promenadzie morza Playa Martianez.

Punta de Hidalgo

Siłe przyrody burzliwego Atlantyku można zaobserwować tu w pełni wrażeń. O skały uderzają wysokie na kilka metrow fale i wypłukuja je przy tym częściowo. Miejsce to znajduje się całkiem na północy przy TF - 121. W kierunku na południe znajdują się miasta urlopowe Punta de Hidalgo i Bajamar. Sa tu niedrogie restauracje i knajpy w których znajdziemy znakomite kanaryjskie specjalnosci . Jest to przeważnie cel urlopu starszego pokolenia. Także obozujący w namiocie znajda tu liczne pola biwakowe. Dla ludzi lubiacych wędrowki oferuje się Punta del Hidalgo jako punkt wyjścia przy zaczynających się górach Anaga.Liczac czas wedrowki to około 2 godziny do Chinamada, 2,5 godzin do Las Carboneras i około 5,5 godzin do Taganana. Zyczymy wiele zabawy z piekna natura , tylko przyda sie dobre obuwie.

Roque Negro

To miejsce jest zgromadzeniem wielu domow, które leza jak porozsypywane nad całą dolina . Roque Negro leży na drodze do Afur tam zaczyna się bardzo wiele szlakow turystycznych przez północne góry Anaga.

San Andres

San Andres jest to mała wioska rybacka lezaca około 8 km na północny-wschod od Santa Cruz . Ta mała wioska opiera sie o stok skały. W drodze do góry Anaga można zatrzymac sie przy ulicy do Igueste i rozkoszować się wspaniałym widokiem na prześliczna plaze Teresitas. Tu w portowej ćwierci San Andre panuje posrod rybakow zwyczaj, ze po przybyciu z morza zostawiaja oni swoj sprzet w chatach z falistej blachy na wybrzeżu.

Playa San Juan

Otoczenie jest to szczegulnie charakterystyczne , poprzez hodowle kwiatów i plantacje bananów . Kamieniste wybrzeże przy porcie i sam port jest chroniony przez molo. Port ma małą stocznię ktora jest punktem oparcia dla mieszkajacych tu rybakow i dwie szkoly nauki nurkowania. Restauracje podajace tu swieze ryby maja niedaleko do portu i duzo na tym zyskuja. Playa San Juan znajduje się między Playa de las Americas i Los Gigantes.

San Juan de Rambla

Bezpośrednio przy przybrzeżnej ulicy między Playa de las Americas i Icod de las Vinos leży mała wioska rybacka przy polnocnym wybrzeżu wyspy. Tutaj mamy uczucie jakby czas sie zatrzymal. Turyści błądzą tu rzadko ,a kiedy przejezdzaja samochodem przez ta miescine nie spostrzegają jej właściwie wcale . Częściowo są tu budynki czekajace na rozbiurke i wybudzenie ich ze snu stulecia.

San Miguel de Abona

To miejsce zalicza sie do rolnictwa, otoczone jest przez wiele tarasow polnych na których uprawiane sa owoce, jarzyny i ziemniaki, ktore sa bardzo ważnie dla mieszkańców. Miejscowosc leży na około 500 metrow wysokosci i mieszka tu 5800 mieszkańców. Od Terasse Iglesia Parroquial de San Miguel mamy prześliczny widok nad południe Teneryfy. Zaczynajac od El Medano widzimy południowy port lotniczy aż po Los Cristianos.

Santa Cruz

Santa Cruz jest nie tylko stolica wyspy lecz ma także znakomity gospodarczy i portowy posterunek. Dlatego nie powinnismy się zdziwić kiedy nagle stoi sie przed rafinerią ropy naftowej z olbrzymimi zbiornikami. Stolica oczaruje nas jej długim, ciągnacym sie portem i zazielenionej strefie ruchu tylko dla pieszych z wieloma fantastycznymi sklepami. Jest tu duzy park, muzea i historyczne budynki ktore z chęcia sa oglądane.W każda niedziela blisko portu jest wielki pchli targ. Barranco de Santos przekracza sie przez most, tak dochodzinmy do Mercado de Nuestra Senora de Africa. Najzacniejszy kosciol w Santa Cruz jest do znalezienia na rownoleglej drodze . Ma on sześciopiętrową dzwonnicę i sluzy jako godło stolicy. Nazywany jest ona także Iglesia de Nuestra Senora de la Conception. Blisko portu znajduje się centralne miejsce Plaza de Espana. Tu jest pamiątkowy pomnik dla zmarłych w hiszpańskiej wojnie domowej. Tu w centrum znajduje sie budynek Rzadu wyspy . Znajduje się tu Plaza de Candelaria idaca przez Calle de Castillo. Calle de Castillo jest glowna ulica na ktorej sa sklepy.

Santa Ursula

Nad autostradą leży miejscowy rynek z ratuszem, kościołem, sklepami i wypielęgnowane domy w kanaryjskim stylu. Santa Ursula jest szczególnie lubiana przez urlopowiczow z powodu jego słonecznego położenia. To miejsce leży między La Orotava i La Matanza. Otoczenie jest bardzo znane z uprawy winorośli. Obok różnych osiedli will i Apartamentow , sa tu takze rozległe plantacje bananów.

Santiago del Teide

W roku 1909 miejsce to tylko cudem uniklo potokom lawy Chinyerokraters. Otoczenie jest szczegulnie charakterystyczne dla uprawy zboz i plantacji drzew migdałowych. Pora rozkwitu drzew to koniec stycznia, początek lutego. Wieś ta leży na zachodzie przy stopie gor Teno i jest dla wiekszosci urlopowiczów tylko miejscem postojowym na drodze do Masca. Pomimo to , powinnismy się zatrzymac i uwaznie ogladnac mały kościół mieszczacy sie w wiosce.

Taborno

Wieś Taborno leży na grzbiecie góry, niejedene domy rozdzielają się aż po górską dolinę . W końcu grzbietu góry rozciąga się Roque de Taborno na ponad 700 m wysokosci nad morzem. Kiedy jedzie sie z miejsca widokowego Pico del Ingles w kierunku północy wzdłuż gór Anaga, drogi staja sie coraz węższe i maja duzo zakretow. Jadac pod gore czlowiek ma wrazenie, ze droga sie nigdy nie konczy.Widzac tablice z napisem Las Carboneras i Taborno,po okolo 2 km skrecamy na prawo i tak dojezdzamy do Taborno.

Tacoronte

Tacoronte jest znany z uprawy winorośli i dobrego klimatu oraz słonecznego położenia. Powstają tu bardzo smaczne miejscowe wina. Nad Autopista del Norte lezy bezposrednio Tacoonte .Teneriffa - Tamaimo.

Tamaimo

W tej malej miejscowosci jest przede wszystkim uprawiane rolnictwo . Sa to pomidory, Papayas, ziemniaki i banany. To ładne miejsce leży kilka kilometrow nad Los Gigantes.

Taganana

Jadac poprzez tunel w wierzchołku gory,dojedziemy na północną stronę stromych gór. Taganana jest malowniczym miejscem, które lezy przy północnym stoku gor Anaga. Miasteczko ciągnie się aż w dół do oceanu atlantyckiego , ten jednak ma przeważnie bardzo wysokie fale. By dotrzec do miejscowosci trzeba wjechac pod górę częściowo po wzniesieniu 16 % , do tego dochodza jeszcze ostre zakrety. Planujac zwiedzic miasteczko powinnismy zostawic auto i zwiedzic bardzo piękny , trzy pietrowy kosciol parafialny Nuestra Senora de las Nieves y San Blas. Klucz do kosciola odebrac trzeba od siostr zakonnych i także go znowu zwrócić.

Valle de Arriba

Właściwy nie jest to wcale takie trudne by dostac sie do Valle de Arriba . Jednak duzo turystów widzi to miejsce tylko z daleka robiac sobie przerwe na parkingu. Miejsce to leży po stronie południowej gor Teno.Na glownej ulicy przy szyldzie Santiago odbijamy w prawą stronę w kierunku Icod. Przy wejściu do miasteczka Valle de Arriba stoi prześliczna kaplica . Tu w cieniu gor Teno znajduje się teren uprawy winorośli. Przychylny klimat pozwala na dobre rosniecie winogron.

Villaflor

Villaflor jest z jego 1400 metrów najwyższym położonym miejscem na wyspie, tu żyje tylko 1500 ludzi. Jest to lubiane miejsce przez chorych na pluca , ponieważ powietrze tu jest bardzo czyste i sluzy wszystkim. Stąd prowadzi kilka szlakow turystycznych do ksiezycowego Paisaje lub do Canadas . Patrzac w górę w kierunku Teide Parku Narodowego widzimy olbrzymie egzemplarze kanaryjskiej sosny wloskiej . Wywierają one ogromne wrażenie z ich wysokością od 45 metrów i szczepowych średnic aż do 3 metrów. Po to aby je ogladnac z bliska, trzeba zaparkowac na pierwszym zakrecie w kierunku Canadas. Oprocz sosny wloskiej można tu takze oglądnac rozne formy skal wulkanicznego pochodzenia przy północnym stoku .W kierunku San Miguel widzimy po obu stronach pola uprawne i wzdłuż rolnych murów kwitnie wiosną prześliczny złoty mak.